Sbírka / Donio

Rákos je cesta, jak zajistit čistší planetu

Jmenuji se Miroslav Kopál, pocházím ze Slovenska a v srdci jsem zemědělec. Ačkoli teď bydlím v Brně se svou rodinou, vyrostl jsem na vesnici v rodině hospodářů. Už od svého dědy a rodičů jsem se naučil obhospodařovat a ctít půdu a chránit zemi. Právě proto mě potěšilo, že se blíží zákaz prodeje plastových brček (a dalších jednorázových produktů z plastu). Ale přitom v Česku nebyl jediný tuzemský výrobce ekologických alternativ

IMG_5337 kopie

 

Založil jsem proto Say straw a začal jsem pracovat na budoucí výrobě – z českého rákosu

Vývoji a postupu výroby jsem věnoval víc než dva roky (plných pokusů a omylů). Přineslo to však ovoce – jako jednomu z mála na českém trhu se mi podařilo získat certifikát produktu vyhovujícího naší legislativě

 

Aktuálně projekt nemůžu posunout dál, chybí mi peníze na pořízení drahého stroje české výroby, který mi brčka pomůže vyrábět levněji a kvalitněji.

 IMG_5295 kopie

Proč zrovna rákos?

  1. Je ekologicky odbouratelný, rozloží se v přírodě. 
  2. Roste v hojné míře v českých mokřadech skoro jako plevel, jde o plně obnovitelný zdroj. Není proto třeba materiál na výrobu brček dovážet ze zahraničí a zvyšovat tak uhlíkovou stopu. 
  3. Jeho sklizeň nepřináší velké náklady, podpoří místní ekonomiku a umožní snadnější přístup zvířat k vodě. 
  4. Stébla jsou pevná, mnohem méně praskají (než třeba sláma).
  5. Zpracujeme celý stonek, nevzniká proto žádný odpad.
  6. Pití přes něj pro lidské tělo nepředstavuje žádnou zdravotní hrozbu, narozdíl od papírových brček spojených lepidlem. 
  7. Nijak nechutná ani nevoní, neovlivní chuť nápoje.

 

Primárním cílem Say straw je bojovat proti znečišťování životního prostředí v tuzemských krajinách a učinit tak krok pro udržitelnější budoucnost dalších generací.

 

Mně i kolegům se líbí také myšlenka vytvořit nová pracovní místa pro obyvatele oblastí, kde rákos roste – tamní lidé by se mohli podílet na zpracování rákosu. Tím přispějeme místnímu ekonomickému rozvoji regionu. 


IMG_5272 kopie

Na co konkrétně peníze z této sbírky použijeme?

 

Aktuálně brčka v Say straw dovážíme. To je ale příliš drahé, zdlouhavé a neekologické, proto nejsme schopni brčka nabídnout jednotlivcům i gastro podnikům ve velkém. 

 

Abychom mohli uskutečnit svůj sen a pomoci planetě, potřebujeme speciální laserový stroj za 800 000 Kč, který dokáže zdejší rákos efektivně rozřezat, a my ho nebudeme muset shánět v zahraničí. Samozřejmě jsme zkoušeli jít levnější cestou, ale žádná jiná technologie si s rákosem neporadila. Tento stroj sníží náklady na výrobu a zároveň zvýší kvalitu brček

 

Ze zbytků rákosu uděláme peletky

Aby brčka byla funkční a nepraskala, vyrábíme je pouze z pevné a rovné části rákosu. Vzniklé odřezky ale určitě nechceme vyhazovat – uděláme z nich peletky na topení

IMG_5312 kopie 

Při výrobě rákosových brček tak nebudeme produkovat žádný odpad, kterým bychom zatížili planetu. „Upřímně děkujeme, pokud se rozhodnete podpořit projekt Say straw. Po zakoupení stroje začneme brčka vyrábět ve větším objemu a nabízet je kavárnám a jiným podnikům. Společně můžeme snížit množství nerozložitelného odpadu, který zatěžuje naši planetu.

 

Miroslav Kopál, Say straw